Усвояването на хранителните елементи от растенията в значителна степен зависи от факторите на външната среда от най-голямо значение е почвената влага. За правилния, растеж, развитие и формиране на висок добив е необходимо нормално овлажняване на почвата през целия вегетационен период. От 70% до 80% процента почвена влажност се смята за оптимална за пшеницата. При по-ниска влажност и спадането и до 40% рязко се потиска постъпването на азот в корените и листата. От друга страна преовлажняването на почвата води до изменения в газовия състав, което предизвиква силно намаляване на способността да поглъщат хранителни вещества и се нарушава метаболизма в цялото растения. За съжаление през последните години това са доста често срещани явления от засушаване до преовлажняване. Почвената влажност пряко влияе върху съдържанието на азот, фосфор и калии в надземната и подземната част на пшеницата. При намалена влажност е ясно изразено намалението на макро елементи във възела на братене и от там забавяне на развитието на растенията. При преовлажняване този процес е значително по-слаб. За разлика от азота и калия при фосфора при преовлажняване се наблюдава затруднено придвижване от корена към възела на братене и листата в резултат на създадените анаеробни условия в почвата. В корените през тази фаза също се наблюдават разлики в процентно съдържание на макроелементите.
Отрицателното влияние на ниската почвена влажност през есенно-зимния период върху съдържанието на азот, фосфор и калий се засилва в края на зимата при повишаване на температурите и активизирането на жизнените процеси.
При направени три годишни опити на третирани пшеници с продукти на SoGrow при почвена влажност 40% и 65%. Съдържание на азот, фосфор и калии в корените, възлите на братене и листата на растения отглеждани при 45% почвена влага не се различава от растения отглеждани при 65% почвена влага.
При висока почвена влажност около 90% бива силно потиснато придвижването на азот, фосфора и калия особено в края на зимата като в не третираните площи съотношението на макроелементи в растенията е значително по-малко отколкото на третираните при 45% почвена влажност.
Третираните семена с VitAid и Charge Organic и третираните растения с VitAid и L-booster дават възможност за развитие на по-мощна коренова система, удебеляване клетъчната стена, натрупване на захари в възлите на братене, оптимално съотношение на N:K и N:P в растенията това положително корелира с повишената интензивност на растежните процеси.