Все по-голямо значение в развитието на земеделието има храненето на растенията, което заедно с другите агротехнически технически мероприятия създават широки възможности за получаване на високи добиви от всички селскостопански култури. Използването органичните и минералните азотни, фосфорни и калиеви торове безспорно е една от най-важните предпоставки за повишаване на добивите и качествата на реколтата. Освен тези основни торове важно значение имат микро елементите, водораслови екстракти, протеинови хидролизати, аминокиселини, витамини и други. Те са особено необходими за полочване на добри резултати в съвременното интензивно земеделие и постоянните стресови ситуации за растенията.
На натрупания практичен и научно изследователски метод при третиране с микроелементи резултатите показват значително увеличаване на добива при царевица, слънчоглед и пшеница. Поради това през последните години има завишено търсене на микроелементи във достъпна хелатна форма. Продуктите с микроелементи на SoGrow, намират широко приложение в почвеното и листно подхранване на растенията, като и за третиране на семената с микроелементи.
Използването на микроелементите е по-сложено, отколкото използването на макроторове. При използването на торове с микроелементи от съществено значение е да се спазват установените дози, тъй като разликата в концентрацията на дадения микроелемент в почвения разтвор от недостига до вредния излишък е малка. Освен това различните култури се отличават рязко една от друга по нуждата си от микроелементи. На една и съща почва едни растения могат да изпитват излишък а други да изпитват недостиг. За това торенето с микроелементи на бива да се прилага по шаблон, а строго диференцирано според биологичните особености на растенията и химичния анализ на почвата.
Според основните им функции в храненето на растенията химичните елементи могат да се разделят на три групи: Органогенни или структурни елементи /Азот, въглерод, водород, кислород/. Химични елементи регулиращи енергийния потенциал на растенията /Фосфор, Сяра Магнезий/ Функционални елементи, необходими главно за поддържане на оптимално физично състояние на колоидите в клетъчната плазма и клетъчната мембрана и за нормално функциониране на отделните ензими и ензимни системи /калций, желязо, мед, манган, цинк, кобалт, никел, бор, молибден и др. Тези елементи принадлежат главно към четвърти период на периодичната система на химични елементи /само борът е втори/. Тези елементи имат общо биологично значение за растения и животни. Затова редица физиологични смущения и патологични смущения при животните са свързани с недостиг, излишък или диспропорция на микроелементи в тъканите. Овощните дървета заболяват от жълта хлороза при недостиг на желязо, дребнолистие при недостиг на цинк, жълта петнистост при недостиг на молибден, петниста жълтеница при недостиг на манган, корковидни ядки при недостиг на бор.